Szybkie czytanie w praktyce – 4 rodzaje powieści, które staną się ciekawsze

Każdy mol książkowy, bez znaczenia w jakiej odmianie gatunkowej jest rozmiłowany, boryka się z pewnymi problemami, które wynikają z czytania książek. Jedni chcieliby robić to szybciej, by móc przeczytać jak najwięcej pozycji. Inni mają kłopot z zapamiętaniem nazwisk setek osób i ich zawodów. Kolejni nie dostrzegają szczegółów, które są istotne w rozwoju akcji, a jeszcze następni chcieliby mocniej poczuć atmosferę czytanej historii. A co jeśli powiem Ci, że na każdy z tych problemów jest jeden prosty sposób?

Bez względu na to w jakim gatunku jesteś zakochany to wiesz, że czytanie książek daje wiele korzyści. Poszerzasz zasób swojego słownictwa i poprawiasz sprawność językową, rozwijasz wyobraźnię i pobudzasz umysł do myślenia, zdobywasz wiedzę i wiele, wiele innych. Nie ważne czy wolisz horror, czy romans. Możesz czerpać z czytania jeszcze więcej przyjemności dzięki jednej umiejętności – szybkiemu czytaniu. Pokażę Ci, jakie zastosowania ma ta sprawność na przykładzie różnych odmian powieści.

Dzięki szybkiemu czytaniu zauważysz, że pani Martinez miała pierścionek z szafirem

Książki kryminalne to bardzo podchwytliwy gatunek – nigdy nie wiesz, co w tekście jest istotne. A że akcja kryminałów jest porywająca i tajemnicza, to często chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, kto zabił Laurę? I jak to zrobił? I dlaczego to nie był Evans? Chcesz tych informacji jak najszybciej, bo nie wiesz, czy dobrze wytypowałeś!

Tak bardzo pochłonęła Cię książka, że po drodze nie zauważasz kilku, z pozoru nieistotnych, szczegółów. Nawet nie pomyślisz, że informacja o tym, że panna Adams w godzinę po morderstwie skracała paznokcie może być istotna! A może robiła to, bo złamała jeden z nich podczas zabójstwa i dlatego była zmuszona obciąć resztę? I nagle tak banalny szczegół okazuje się kluczowy dla rozwiązania sprawy

Czytając Karty na Stół, dowiedziałeś się, że profesor Collins kupił w sklepie tani pędzel do golenia. Niedługo po jego użyciu zmarł, bo partia tych przyborów okazała się skażona wąglikiem. Ale pewnie nie zauważyłeś, że on kupił TANI pędzel – majętna osoba w XX wieku nie nabyłaby produktu dla mniej zamożnych. I znów nie obstawiłeś dobrze mordercy.

I choć znów obiecałeś sobie, że tym razem przeczytasz Wigilię Wszystkich Świętych z większą wnikliwością, to wychodzi jak zawsze – nie zauważasz drobiazgów! A pewnie chciałbyś łączyć fakty jak wybitny Herkules Poirot, prawda? I tak samo jak on pobudzić do działania małe szare komórki?

To jest możliwe w bardzo prosty sposób – dzięki nauce szybkiego czytania. Ale jak to, przecież nazwa wskazuje, że to poprawi tempo czytania! Owszem, ale będzie to możliwe dzięki treningowi mózgu. Pozwoli Ci to zyskać znacznie więcej, niż szybkie czytanie.

Podczas nauki szybkiego czytania nie tylko poszerzasz swoje pole widzenia, ale dajesz mózgowi niezły wycisk. Zmuszasz go do ciężkiej pracy, która skutkuje aktywacją większej ilości neuronów w korze mózgu.

Te zaś odpowiadają za lepsze zapamiętywanie oraz spostrzegawczość. Zaczniesz zauważać to, co wydaje się jedynie opisem, który ma zapełnić większą ilość stron. Dzięki intensyfikacji zwojów neuronowych zaczniesz też lepiej analizować i łączyć fakty – dlaczego pani Drake ma suchą sukienkę, skoro rozbiła wazon z wodą i kwiatami? Od teraz rozwiążesz zagadki z wnikliwością Herkulesa Poirot’a, Sherlocka Holmesa lub Myrona Bolitara.

Wyostrz umysł dzięki kursowi szybkiego czytania i dorównaj najwybitniejszym detektywom świata! Kliknij tu, by dowiedzieć się więcej.

Lord Gryfiego Gniazda Jon Connington i Lady Melisandre z Asshai – trening mózgu i już nigdy nie zapomnisz, kto jest kim

Jak każdy miłośnik fantastyki na pewno zaczytujesz się w Grze o Tron. O ile dzieło to jest wdzięczne, o tyle dość opasłe. Już sam rozmiar sagi zniechęca do przeczytania, ale obietnica przeżycia niezapomnianej historii jest za silna – kupujesz/wypożyczasz 7 ciężkich tomów Gry o Tron, które dumnie ozdabiają Twoją książkową półkę.

Saga George’a R.R. Martina jest naprawdę wciągająca. Nie bez powodu fani z wypiekami na twarzy czekają na każdy kolejny odcinek serialu. Dzieło jest genialne i dopracowane z największą precyzją. A ileż się tu dzieje! Aż za dużo, prawda?

Ile razy było tak, że już w końcu nie wiedziałeś, kto jest kim i jakie odgrywa znaczenie w powieści? Jak wiele razy wkurzałeś się, bo wciągnąłeś się w intrygujący wątek, a tu nagle pojawia się postać, której kompletnie nie pamiętasz? Co ona tu robi i gdzie pojawiła się wcześniej? W zasadzie nie ma znaczenia czy czytasz, czy oglądasz Grę o Tron – liczba postaci i ich zawiłych koligacji jest ta sama. I tak samo łatwo się w tym wszystkim pogubić.

Umiejętność szybkiego czytania sprawi, że już nie będziesz musiał zerkać do pierwszego tomu sagi, żeby przypomnieć sobie, kto to był Damphair. Zapomnij też o dzwonieniu do kumpla, który wyjaśniłby Ci, dlaczego Arya Stark uciekła z zamku. Od teraz przestaniesz gubić się w intrygach, koligacjach i przydomkach. Dlaczego?

Bo wszystko zapamiętasz już za pierwszym razem! Zastanawiasz się, jak to jest możliwe? Otóż dzięki ćwiczeniom aktywujesz do pracy swój mózg, który zacznie chłonąć wszystkie informacje jak gąbka. Z każdym kolejnym dniem treningu z kursem szybkiego czytania zaczniesz poszerzać pole swojego widzenia, a tym samym… polepszać percepcję tekstu.

Zaczniesz nie tylko lepiej zapamiętywać przydomki i rody, ale też lepiej połapiesz się w rozwijającej się akcji. Twój mózg zacznie skuteczniej łączyć ze sobą fakty, dlatego Gra o Tron przestanie mieć przed Tobą tajemnicę – zarówno w formie książki, jak i serialu.

Przekonaj się, jak jeszcze kurs szybkiego czytania ułatwi Ci odbiór kultowej sagi i dowiedz się, jak szybciej czytać Grę o Tron.

Za oknem zaczai się wampir, a pod łóżkiem zawyje Baal – szybkie czytanie na lepszą wyobraźnię

Każdy fan horroru zaczytuje się w nich z wielu powodów, a najważniejszy z nich brzmi: ,,bo lubi się bać”. Przygaszone światła, czerwone wino w kieliszku, wiatr za oknem i nogi pod kocem – na wszelki wypadek, żeby nic za nie nie złapało. Taki klimat sprzyja czytaniu powieści grozy, bo znacząco pobudza wyobraźnię. I niezapowiedziana wizyta sąsiada może przyprawić o zawał – no ale przecież chodzi o to, żeby się bać, prawda?

Ale nie zawsze możesz stworzyć sobie tak sprzyjający czytaniu horrorów klimat. A chciałbyś się bać, jak najbardziej się da! Podczas czytania Twoja wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, a szczegółowe opisy Kinga tylko ją pobudzają. Ale Tobie wciąż jest mało – jakoś nie możesz w pełni wyobrazić sobie przerażającej kobiety z pokoju 237, a klaun z To jest nieco za śmieszny…

Czytasz Opowiadania Lovecrafta. Pisarz bardzo sugestywnie maluje obraz mrocznego Cthulhu, ale jakoś nie jesteś w stanie się przerazić nim aż tak bardzo. Razem z Shirley Jackson przemykasz się przez kolejne pokoje w książce Nawiedzony i choć kilka razy przestraszyłeś nie na żarty, to jednak wciąż Ci mało! A może chciałbyś naprawdę poczuć tę rękę, która chwyta Cię za ramię?

Kreatywność to cecha wrodzona, za którą odpowiada prawa półkula mózgu. U niektórych jest bardziej, u niektórych mniej rozwinięta. Ale można ją pobudzić na każdym etapie życia – wystarczą do tego ćwiczenia. Dzięki nauce szybkiego czytania aktywujesz do działania nie tylko lewą, ale też prawą półkulę mózgu!

Zestaw ćwiczeń ma na celu poprawić Twoją pamięć, koncentrację, spostrzegawczość oraz kreatywność, która w większym lub mniejszym stopniu łączy się z każdą z wymienionych umiejętności. Ćwiczenia zmuszą Cię do wytężenia swojej wyobraźni, dlatego będziesz mógł wyrobić w sobie umiejętność bardziej obrazowego fantazjowania. I zaczniesz bać się 3 razy bardziej…

Szybkie czytanie dla… szybszego czytania, czyli 5 z polskiego na świadectwie

Lalka to jedna z klasyków polskiej literatury. Choć 2-tomowe dzieło jest dość opasłe, to znajduje wielu zwolenników. O ile dorosłych mocno nie trzeba przekonywać do sięgnięcia po wybitne dzieło Prusa, o tyle dzieci są przerażone jego objętością. Pamiętniki Rzeckiego, rozwlekłe opisy… jak to przebrnąć?

Prus to nie jedyny przeciwnik, z którym muszą zmierzyć się młodociani. W kolejce czeka jeszcze Nad Niemnem, Mistrz i Małgorzata, Potop, Przedwiośnie i wiele innych ciekawych, choć często przydługich, lektur. Samo przekonywanie pociechy, że to klasyka, a do tego fascynująca może nie wystarczyć do tego, żeby zachęcić ją do przeczytania. W końcu ich objętość w żaden sposób nie zachęca.

Mimo że dzieci mają ogromną ilość przedmiotów w szkole, to poloniści nie oszczędzają swoich uczniów. Lektura ma być przeczytana i już! I nie wystarczy streszczenie, bo belfrowie dokładnie sprawdzą, czy uczeń wie jakiego koloru była sukienka Emilii Korczyńskiej lub w jakim teatrze dawał przedstawienie Woland wraz ze swoją świtą. A jak nie wie, no cóż… jedynka.

A ile razy Ty chciałeś nadrobić braki w literaturze, ale nie wystarcza Ci czasu? Ile jest książek, które chciałbyś przeczytać i przekonać się, dlaczego trafiły do kanonu klasyków, ale zwyczajnie nie masz na to czasu? A może kochasz horrory i wstyd Ci, że nie znasz najwybitniejszych pozycji tego gatunku? Mamy na to rozwiązanie.

Szybkie czytanie pozwoli Ci pochłaniać kolejne książki jednym tchem! Koniec z literackim niedosytem, przerywaniem książek w połowie, nieprzespanymi nocami i jedynkami z polskiego Twojego dziecka. Już po tygodniu zaczniesz czytać 2 razy szybciej. Ostatecznie możesz dojść do nawet 12x większej prędkości!

A to wszystko bez utraty rozumienia tekstu – za to zaczniesz pojmować go dużo skuteczniej. Podczas nauki szybkiego czytania rozwijasz swój wzrok i umysł, który jest ściśle z nim związany.

Wykonując ćwiczenia stopniowo poszerzasz pole swojego widzenia, a tym samym pobudzasz umysł. Ponieważ zaczynasz obejmować wzrokiem coraz więcej tekstu za jednym razem, mózg jest zmuszony nadążyć za wzrokiem i dlatego lepiej przyswaja to, co przeczytałeś. Z tego powodu Twoje dziecko dokładnie zapamięta każdy szczegół Przedwiośnia, a Ty już nigdy nie pogubisz się w fabule Moby’ego Dicka.

Nauka szybkiego czytania przyniesie wiele korzyści Tobie i Twojemu dziecku. Bez względu na to jaką odmianę powieści czytasz, możesz czerpać z tego dużo więcej przyjemności. Umiejętność szybkiego czytania znacząco wypływa nie tylko na tempo czytania, ale przede wszystkim odbiór teksu. Dzięki nauce pobudzisz obie półkule swojego mózgu, dlatego zaczniesz rozumieć, dostrzegać, wyobrażać i pamiętać więcej.

A to nie wszystko. Wiesz, że umiejętność szybkiego czytania da Ci dużo więcej? Dowiedz się, jak skutecznie poprawić pamięć Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tu i odkryj tajemnice szybkiego czytania.

Powiązane wpisy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny publicznie.